Jesienią częściej odwiedzamy las z uwagi na tradycję grzybobrania. Czy jednak mamy świadomość jakie jeszcze skarby daje las? I co tak naprawdę o nim wiemy? Kto się nim zajmuje? Kto o niego dba? Dlaczego jest piękny i zdrowy zarazem?
Na te pytania Koło Gospodyń Wiejskich wsi Grabowa Rusinowska odpowiedziało poprzez udział w „Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o dofinansowanie na promocję Lasów Państwowych”.
W niedzielne popołudnie 12 listopada 2023 r. członkowie Koła zorganizowali w Grabowej - w świetlicy wiejskiej i jej otoczeniu biesiadę „JESIEŃ W LESIE DARY NIESIE”.
W radosnym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy wsi oraz goście: Ks. Edward Swat – Proboszcz parafii Rusinów, Pan Czesław Korycki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha, Pan Marcin Połczyński – Podleśniczy Nadleśnictwa Przysucha, Pan Marek Modrzecki – członek Zarządu Powiatu Przysuskiego, Pan Jarosław Gągorowski – Radny Powiatowy, członek Koła Łowieckiego DROP Wolanów, Pan Hieronim Seta – Przewodniczący Rady Gminy Rusinów, Pan Tadeusz Kietla – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Rusinów, Pan Marian Andrzej Wesołowski – Wójt Gminy Rusinów, Pani Katarzyna Barul – Skarbnik Gminy Rusinów, Pani Katarzyna Stocka – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rusinowie, Pani Emilia Smolarska i Pani Hanna Kobyłka – Inspektorzy do spraw projektów w Gminie Rusinów, Pan Grzegorz Kraska – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie, Pani Danuta Kwiatkowska – Wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z Krzesławic, Rusinowa oraz Władysławowa, Pan Marek Wlazło – Radny wsi Grabowa, Pani Wiesława Wlazło – Sołtys wsi Grabowa wraz z Radą Sołecką, Pan Wojciech Macieja – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Grabowej wraz z druhami strażakami.
Głównym celem wydarzenia była promocja wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, zdrowej żywności pochodzącej z lasu, edukacja leśna i przyrodnicza, rekreacja na świeżym powietrzu w otoczeniu terenów leśnych. Dlatego wcześniej, w porozumieniu z rodzicami i szkołami w Rusinowie i Nieznamierowicach - zorganizowana została wycieczka edukacyjno-rekreacyjna do lasu dla dzieci. Po ścieżce edukacyjnej grupę 13 uczniów wraz z rodzicami i członkiniami KGW oprowadził Podleśniczy Nadleśnictwa Przysucha p. Marcin Połczyński. Doznania leśne dzieci wyraziły rysunkami oraz wesołym programem słowno-muzycznym w dniu wydarzenia.
Przygotowane zostało specjalne stoisko z dziczyzną i innymi potrawami leśnymi. Wykonanie smakołyków zaprezentowanych na stoisku poprzedzone zostało warsztatami kulinarnymi. Prowadził je Mistrz Kulinarny Jakub Wolski. W praktycznym szkoleniu uczestniczyło 15 osób. Wspólnie ze znanym Kucharzem zaprosili obecnych do degustacji.
Uczestnicy biesiady mogli również zapoznać się z przepisami kulinarnymi, które prezentowane były na wystawie „Dobre z lasu”.
Wydarzeniu towarzyszyła przez cały czas muzyka i śpiew zapewnione przez prowadzących Łucję Marasek oraz Dj Gregora. Do tańca porwały obecnych dziewczyny z zaprzyjaźnionych Kół.
Przy ognisku chętni mogli skosztować myśliwskiej kiełbaski.
Organizatorzy dziękują Wójtowi Gminy Rusinów Panu Marianowi Andrzejowi Wesołowskiemu za ufundowanie nagród dla dzieci uczestniczących w projekcie, Radzie Gminy za upominek dla Koła.
Kolejne podziękowania kierują do:
Radnego wsi Grabowa Pana Marka Wlazło za chleb na stoły biesiadników i drewno na ognisko,
Pani Justyny Majos za wykonanie dekoracji,
Rodziców dzieci za tort i inne smaczne ciasta,
KGW i Stowarzyszeń za pyszne słodkości,
Koła Łowieckiego „Drop” Wolanów za dziczyznę,
Pani Kazi Olesik za przygotowanie dań z dziczyzny,
Panów: Tomka Kucharczyka i Pawła Oracza za wielkie kosze grzybów,
Pana Adriana Wieczorka za wypożyczenie namiotu,
Rodziny Papisów za udostępnienie placu na szałas i ognisko,
Druhów OSP za zapewnienie bezpieczeństwa i szałas.
Szczególne podziękowanie organizatorzy kierują do Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rusinowie Pani Katarzyny Stockiej za zrelacjonowanie wydarzenia.
Zaangażowanie i obecność Wszystkich – zarówno Gości jak i Mieszkańców wsi Grabowa świadczy o potrzebie integracji, dobrej zabawy i organizacji kolejnych spotkań, a nade wszystko wartościowego wykorzystania czasu wolnego.