10 grudnia 2022 roku odbyło się w Warszawie, w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów na warszawskich Siekierkach, uroczyste podsumowanie 7. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży z inspiracji twórczością Bolesława Prusa.
Z ogromną radością informujemy, że czwarte miejsce w Polsce w kategorii wiekowej 13 – 19 lat zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu 12 – letnia Roksana Anna Papis - uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie, przygotowywana pod kierunkiem pani Agaty Krzyżanowskiej – wychowawczyni i jednocześnie nauczycielki języka polskiego. Serdecznie gratulujemy!!!
Konkurs był namiastką olimpiady przedmiotowej. Składał się z trzech etapów, przy czym na każdym etapie na uczestników czekało inne zadanie literackie.
Etap I„Prosto z mojego miasta” polegał na napisaniu tygodniowej kroniki na przykładzie kronik Prusa z „Kurjera Warszawskiego”(do 1000 słów). Roksanka opisała 7 czerwcowych dni z dziejów Rusinowa i znalazła się wśród 16 osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu rywalizacji.
Etap II był jeszcze trudniejszy. Wymagał od uczestników napisania noweli nt.: „Ja w XIX-wiecznej rzeczywistości (z „Lalki” Prusa)”. Roksanka przygotowała utwór pt. „Wybiegane serce”, który podobnie, jak na etapie I, uzyskał od jurorów najwyższe noty.
Etap III to prawdziwy majstersztyk. Wymagał od zakwalifikowanych napisania scenariusza przedstawienia „Lalka 2.22” na podstawie wybranego fragmentu powieści B. Prusa. W pracy należało uwzględnić środki literackie, m.in.didascalia i przypisy odautorskie. Roksanka swojej pracy nadała tytuł „W poszukiwaniu dobra”.
Prace Roksanki, przygotowane pod kierunkiem pani Agaty Krzyżanowskiej, zostały opublikowane w 7. Tomie Antologii Najlepszych Prac Konkursowych „Giętkie Pióro 2022”.
Uroczystość wręczenia nagród została perfekcyjnie zorganizowana. Uczestników wydarzenia przywitała główna organizatorka konkursu p. Małgorzata Włodarczyk oraz O. Tomasz Olczak SP. Następnie zabrała głos przewodnicząca jury Izabela Żukowska.
Całość uświetnił spektakl teatralny „W teatrze życia” wyreżyserowany przez pana Grzegorza Jacha z obsadą aktorów teatrów POTOK i Scena 22.
Jeszcze raz gratulujemy niecodziennego wielkiego sukcesu literackiego w skali ogólnopolskiej.