ŚP. Zofia Kucharczyk
Śpiewaczka Ludowa, miała 89 lat pochodziła z Gałek (woj. mazowieckie, powiat przysuski, Gmina Rusinów).
Urodziła się 1933 roku w Gałkach, wsi o bogatych tradycjach muzycznych. Jej dzieciństwo i młodość przypadły na czas, gdy śpiew był dla mieszkańców wsi czymś naturalnym i wszechobecnym. Za pomocą śpiewu wyrażano wiele myśli i emocji, uświetniano uroczystości zarówno rodzinne jak i kościelne, a w samodzielnie wymyślanych piosenkach i przyśpiewkach opisywano otaczającą rzeczywistość.
Zofia Kucharczyk dysponowała wyjątkowo bogatym repertuarem pieśni przejętym po starszym pokoleniu. Unikatowość jej śpiewu wynikała z posługiwania się techniką tzw. śpiewokrzyku, zwanego białym śpiewem, przy jednoczesnym zachowaniu regionalnej gwary.
Śpiewaczka była jedną z inicjatorek powstania w Gałkach Rusinowskich zespołu „Zakukała kukułecka”. Bardzo szybko zdobył on uznanie folklorystów i etnomuzykologów, co przełożyło się na liczbę nagród otrzymywanych w konkursach oraz przeglądach, w których zespół brał udział (zarówno na szczeblu regionalnym jak i ogólnopolskim).
Od 2012 roku należała do działającego pod kierownictwem Marii Siwiec zespołu „Gołcunecki”. W 2013 roku „Gołcunecki”, jako pierwszy w historii zespół z regionu radomskiego, zdobył na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą nagrodę główną „Basztę”.
Zofia Kucharczyk była nie tylko znakomitą śpiewaczką, ale również bardzo dobrą tancerką i gawędziarką. Regularnie gościła u siebie miłośników folkloru muzycznego regionu radomskiego, przekazując im nie tylko swój ogromny zasób tradycyjnych pieśni i przyśpiewek, ale również wiedzę na temat obrzędów i zwyczajów charakterystycznych dla regionu radomskiego.
Wyjątkowy głos pani Zofii Kucharczyk został utrwalony m.in. na płycie „Kapela Jana Kmity i Lipców” wydanej w 2017 r. przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Chętnie uczestniczyła w gminnych wydarzeniach tj.: Dożynkach Gminnych w Rusinowie i Festiwalu Muzyki Ludowej im. Jana Gacy w Przystałowicach Małych.