ŚP. Maria Pęzik,
Śpiewaczka Ludowa, miała 79 lat z Gałek (woj. mazowieckie, powiat przysuski, Gmina Rusinów).
Była jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek z Gałek Rusinowskich. Śpiewała w regionalnej gwarze przy wykorzystaniu techniki typowej dla muzyki wiejskiej tzw. śpiewokrzyku (inaczej: białego śpiewu). Jej bogaty repertuar obejmował pieśni związane z obrzędowością rodzinną oraz rokiem liturgicznym, towarzyszące pracom domowym i polowym, kołysanki, ballady, a także niezliczoną ilość przyśpiewek.
Wychowała się we wsi, w której śpiew stanowił nierozerwalną część codziennego życia, co znacząco wpłynęło na jej osobowość. Naturalną formą wypowiedzi była dla niej muzyka. Przy niej też wyraźnie ożywała, a jej nogi wręcz „rwały się” do tańca.
Pod koniec lat 70. stała się członkinią założonego w Gałkach Rusinowskich zespołu „Zakukała kukułeczka”. Od tego momentu swoje umiejętności wokalne prezentowała głównie na scenie, zdobywając uznanie również w śpiewie solowym. Jako znakomita tancerka była też wyróżniana w konkursach tradycyjnego tańca ludowego.
Od 2012 roku należała do działającego pod kierownictwem Marii Siwiec zespołu „Gołcunecki”. W 2013 roku „Gołcunecki”, jako pierwszy w historii zespół z regionu radomskiego, zdobył na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą nagrodę główną „Basztę”. Wyjątkowy głos pani Marii Pęzik został utrwalony m.in. na płycie „Kapela Jana Kmity i Lipców” wydanej w 2017 r. przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W 2018 r. nagrała wraz ze swoim zespołem i Czesławem Mozilem kolęde pt. „U zielonej Dąbrowy”. W 2020 r. zagrała w filmie Macieja Bochniaka pt. Magnezja, do którego zdjęcia były realizowane m.in. w Inowłodzu i Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.