Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to rejestr osób, które sprawują kontrolę nad określonymi podmiotami gospodarczymi. Sprawdź, czy obejmuje cię obowiązek wpisu do CRBR i kiedy taki wpis trzeba uzyskać.
Co to jest CRBR Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR) to publiczny rejestr prowadzony przez Ministra Finansów.
Kto musi się zgłosić się do CRBR
Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych mają obowiązek zgłosić się wszystkie spółki prawa handlowego, które podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli spółki: jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne oraz akcyjne, z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych. Ten ostatni typ spółek został wyłączony z obowiązku zgłoszenia do CRBR, ponieważ w ich przypadku ryzyko ukrycia tożsamości osób fizycznych, które wywierają na nie decydujący wpływ, jest niższe niż w przypadku pozostałych spółek handlowych.
Obowiązek zgłoszenia do CRBR nie dotyczy spółek zagranicznych, które są zarejestrowane w KRS i prowadzą działalność w Polsce w formie oddziału.
Od 31 października 2021 roku obowiązek zgłaszania beneficjentów rzeczywistych mają także:
- spółki partnerskie
- trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
- mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu
- europejskie zgrupowania interesów gospodarczych
- spółki europejskie
- spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe
- spółdzielnie europejskie
- stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego
- fundacje.
Ważne! Spółki partnerskie wpisane do KRS do 30 października 2021 roku włącznie, mają obowiązek zgłosić beneficjentów rzeczywistych do CRBR w okresie od 31 października 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Spółki partnerskie wpisane do KRS po dniu 30 października 2021 roku, mają obowiązek zgłosić beneficjentów rzeczywistych do CRBR najpóźniej w ciągu 7 dni od daty wpisania do KRS.
Kim jest beneficjent rzeczywisty
Beneficjentem rzeczywistym zawsze jest osoba fizyczna (osoby fizyczne), która dzięki posiadanym uprawnieniom, wynikającym z uwarunkowań prawnych lub faktycznych, sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem gospodarczym zobowiązanym do wpisu w CRBR.
Każda spółka objęta obowiązkiem wpisu do CRBR samodzielnie ustala, kogo powinna wskazać jako beneficjenta rzeczywistego na podstawie obiektywnych i ogólnodostępnych źródeł informacji, przy użyciu wszelkich dostępnych danych związanych z działalnością spółki, które pochodzą – w szczególności – z rejestrów, statutu lub umowy spółki.
Jakie informacje trzeba zgłosić
Zgłoszenie do CRBR obejmuje dwie grupy danych:
- dane spółki, której zgłoszenie dotyczy:
- nazwa (firma)
- forma organizacyjna (na przykład spółka komandytowo-akcyjna)
- siedziba
- numer w KRS
- numer NIP
- dane beneficjenta rzeczywistego i osób, które reprezentują spółkę:
- imię i nazwisko
- obywatelstwo
- państwo zamieszkania
- numer PESEL albo datę urodzenia w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL
- informacje o wielkości i charakterze udziału lub uprawnienia, które posiada beneficjent rzeczywisty.
Kto zgłasza beneficjenta rzeczywistego do CRBR
Zgłoszenia do CRBR dokonuje wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji, zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami reprezentacji. W praktyce w spółce osobowej uprawnionym do zgłoszenia będzie najczęściej wspólnik, a w spółce kapitałowej – zarząd.
Osoby, które dokonują zgłoszenia, odpowiadają za poprawne podanie danych, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Uwaga! Zgłoszenia danych do CRBR nie można dokonać przez pełnomocnika.
Kiedy trzeba zgłosić się do CRBR
Jakie są sankcje za brak zgłoszenia
Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS, a w przypadku zmiany danych w rejestrze, w terminie 7 dni od dnia powstania tej zmiany, a także podanie w CRBR danych niezgodnych ze stanem faktycznym może spowodować nałożenie na podmiot gospodarczy kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.
Jak dokonać zgłoszenia do CRBR
Zgłoszenie danych do CRBR jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie elektronicznie na stronie rejestru CRBR.
Krok 1: Wejdź na stronę CRBR i wybierz przycisk „Utwórz zgłoszenie”.