Uczniowie klasy IIA Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie biorą udział w projekcie badawczym organizowanym przez Fundację PGNiG "Być jak Ignacy - Potęga Wody". W ramach konkursu zostało utworzone Koło Naukowe "Wodna Przygoda". Mali badacze w każdym z 5 etapów wcielają się w rolę ekspertów - badaczy i odkrywają tajemnice wody w różnych dziedzinach życia. W listopadzie etap pod tytułem "Fizyka wody", spotkał się z docenieniem przez Kapitułę Konkursową oraz został wyróżniony jako jeden z trzech w kategorii klas 1-3.
W grudniu badacze Koła Naukowego „Wodna Przygoda” zajmowali się tematem „Technika wody”. Temat ten bardzo zainteresował dzieci, zwłaszcza aspekt tworzenia się wirów w wodzie. Badacze poszli o krok dalej i badali czy wiry powstaną tylko w wodzie czy również pojawią się w innych cieczach. Wnioski do jakich doszli są interesujące. Wiry powstaną we wszystkich wybranych cieczach, ale będą się różnić szybkością pojawienia się wiru, oraz czasem w jakim się utrzyma, a także punktem widzenia obserwatora:
- ocet - jest bardzo podobny do wody, więc wiry w occie wyglądają podobnie jak w wodzie,
- olej - jest gęstszy i bardziej się lepi- więc wir powstanie, ale potrzeba więcej siły do mieszania i czas w jakim się pojawia, od razu po zabraniu mieszadła znika,
- mleko - wir również tu powstaje, ale jest widoczny z góry ponieważ mleko nie jest przeźroczyste.
Powyższe wyniki pokazują, że metoda projektu badawczego, która jest przewodnią metodą działań, dostarcza dzieciom wielu sposobów samodzielnego poszukiwania wiedzy oraz dochodzenia do właściwych wniosków.
W ramach działań na tym etapie uczniowie uczestniczyli w lekcji z Wójtem Gminy Rusinów dr Tomaszem Neubauerem. Oprócz pracy w Urzędzie Gminy, Pan Wójt ma doświadczenie w pracy ze studentami jako wykładowca w Akademii Marynarki Wojennej, jest również autorem kilku książek. Nasz ekspert nie tylko opowiedział uczniom o swoich doświadczeniach ze służby na morzu, ale również odpowiadał na pytania zadawane przez małych badaczy. Pojawiło się zapytanie o wiry wodne, jak i inne interesujące dzieci tematy. Było to nie tylko niezwykle interesujące spotkanie, ale również stanowiło jedno ze źródeł poszukiwania wiedzy.
Opiekunowie projektu
Baran Sylwia
Rogulska Weronika