W Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza miała miejsce oficjalna premiera książki BESKID NISKI. GENIUS LOCI – W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI MIEJSCA, której współautorkami są mieszkanki naszej gminy – pani Marzena Papis (zamieszkała Rusinów) i pani Agnieszka Tomasik (zamieszkała Krzesławice), zaś wśród ilustratorów są uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie – Roksana Papis (VIIIB) i Anna Kietlińska (VIIIA). Publikacja uzyskała rewelacyjne recenzje środowiska naukowego i wśród dydaktyków. Składa się z dwóch części:
- Część I – Genius loci – w poszukiwaniu tożsamości miejsca zawiera cztery rozdziały:
Rozdział 1. Genius loci w słowie i obrazie – wybrane przykłady
Rozdział 2. Dzieje Łemków – cichego narodu
Rozdział 3. Główne elementy kultury łemkowskiej
Rozdział 4. Genius loci Łemkowyny – tożsamość przyrody i człowieka
- Część II – Genius loci Beskidu Niskiego w obserwacjach terenowych zawiera sześć ścieżek dydaktycznych z nowatorskimi zadaniami:
Ścieżka ogólna – Łemkowyna – rozpoznawanie tożsamości
Ścieżka 1. Krempna – miejsce, przestrzeń, krajobraz
Ścieżka 2. Przyroda i człowiek w Beskidzie Niskim
Ścieżka 3. Zmiany w zaludnieniu i zagospodarowaniu Beskidu Niskiego
Ścieżka 4. Czytamy krajobraz Beskidu Niskiego, szukając jego tożsamości
Ścieżka 5. Geniu loci pustego miejsca.
W jednej z recenzji czytamy: To przewodnik, który ma ukierunkować ucznia, czy innego czytelnika, pobudzić jego wyobraźnię, postarać się, by zobaczył świat, którego już nie ma, i skłonić do refleksji.
Ilustracje wykonane przez Roksanę Papis i Annę Kietlińską nadają kolorytu całej publikacji, są pełne symboliki i wprawiają w zadumę.
Serdecznie gratulujemy!!!