polski angielski niemiecki
Czwartek, 28 maja 2020 r. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
"BLIŻSZA HISTORIA" - wycieczka autokarowa mieszkańców Krzesławic

"Cudze chwalicie, 
Swego nie znacie, 
Sami nie wiecie, 
Co posiadacie.
A boć nie śliczne 
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?...”

 

Ten zaczerpnięty z utworu Stanisława Jachowicza fragment stał się dla Koła Gospodyń Wiejskich z Krzesławic impulsem do organizacji dla mieszkańców wsi cyklu wycieczek po najbliższej okolicy bogatej w historię i zabytki.

Pierwsza z wycieczek odbyła się 7 sierpnia 2019r. Miejscem, w którym uczestnicy rozpoczęli zgłębianie historii była Ossa. Znajduje się tu cmentarz oraz pomnik powstańców styczniowych i żołnierzy rosyjskich poległych w zwycięskiej bitwie oddziału powstańczego „Dzieci Warszawy” i miejscowego pułku powstańczego z oddziałami carskimi w dniu 10 lipca 1863 r. Na miejscu bitwy został utworzony cmentarz. W zależności od źródeł historycznych wspomina się, że ogółem na cmentarzu spoczywa ok. 50 powstańców. Tam, obok poległych powstańców styczniowych 1863 roku, spoczywają również żołnierze września 1939 roku.

Centralnym punktem wyprawy była Studzianna i znajdująca się w niej Bazylika Mniejsza. Dzieje tego miejsca zachwycającego swym pięknem związane są z Cudownym Obrazem Św. Rodziny z Nazaretu znajdującym się w głównym ołtarzu. Najstarsi uczestnicy wycieczki wspominali swój osobisty udział w uroczystości koronacji obrazu mającego miejsce przed pięćdziesięcioma laty. Po Mszy świętej sprawowanej w intencji uczestników wycieczki i ich rodzin można było podziwiać w przyklasztornym muzeum kunsztowne eksponaty – prawdziwe dzieła sztuki. Nie można było pominąć powstającej na malowniczych wzgórzach wokół świątyni Drogi Krzyżowej. Nie zabrakło również czasu na kawę i zakup pamiątek w Domu Pielgrzyma.

To tylko nieliczne wzmianki o tym przepięknym miejscu leżącym wśród lasów spalskich, miejscu walk i śmierci słynnego majora Hubala – Dobrzańskiego. Bo właśnie ze Studziannej wycieczka udała się do Anielina, gdzie 30 kwietnia 1940 r. zginął major Henryk Dobrzański "Hubal" - pierwszy partyzant II wojny światowej, dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego, który nie złożył broni i mimo zakazu przełożonych prowadził walkę z Niemcami. Miejsce jego śmierci mieszkańcy okolicznych osad oraz dawni podkomendni oznaczyli okazałym głazem, który później obudowano murem z polnych kamieni w kształcie szańca. Co roku w rocznicę śmierci "Hubala" odbywają się tu uroczystości żałobne.
Kościół św. Idziego – jeden z najstarszych kościołów w Polsce - oraz ruiny zamku w Inowłodzu to kolejne miejsca zachwycające uczestników wycieczki. Większość osób nie wiedziała o istnieniu takich skarbów historycznych na bliskich terytorialnie ziemiach.

Pięknie położona w Puszczy Pilickiej Spała – kolejne miejsce na trasie wycieczki -  może poszczycić się nie lada historią. Miejsce to przed I wojną światową upodobali sobie carowie rosyjscy tworząc tu swoją letnią rezydencie i budując piękny drewniany pałacyk myśliwski. Po wojnie, kiedy Spała znalazła się z powrotem w granicach Polski miejscowość upodobali sobie polscy prezydenci S. Wojciechowski i I. Mościcki, ten drugi traktuje Spałę jak drugi Belweder i częściej przebywa w Spale niż w Warszawie, tutaj też zastaje go II wojna światowa. Mościcki zapoczątkował w Spale tradycję Dożynek Prezydenckich, która kultywowana jest do dziś. Dał też początek tutejszemu Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich, budując w Spale halę sportową. 

Po relaksie w spalskim Parku Zdrojowym wycieczka udała się „ku domowi” mając w planie jeszcze jedno miejsce do zwiedzania – Izbę Regionalną w Myślakowicach. Izba pełni rolę małego wiejskiego muzeum ze zbiorami kultury ludowej pochodzącej jeszcze z XIX wieku. Bogactwem Ziemi Odrzywolskiej jest bowiem przepiękna kultura ludowa pielęgnowana przez mieszkańców, szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe. To nie tylko śpiewy, obrzędy, stroje i tańce, ale także kultura kulinarna i materialna zgromadzona właśnie w myślakowickiej izbie. Po drodze można było podziwiać zachowane tu i ówdzie piękne drewniane chaty opoczyńskie występujące zwłaszcza w Łęgonicach Małych i Ossie.

Uczestnicy wycieczki wrócili do Krzesławic trochę zmęczeni upalną pogodą, ale bardzo zadowoleni i wielce ubogaceni historycznie i duchowo.

 

20-08-2019
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA