polski angielski niemiecki
Sobota, 04 lipca 2020 r. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
TO SIĘ NAZYWA KREATYWNOŚĆ
19 maja 2020 roku uczniowie klasy IIIb Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Rusinowie, w bardzo ciekawy i interesujący sposób, zrealizowali projekt pod hasłem „Wyprawa na biegun północny – Arktyka”. W fazie początkowej projektu uczniowie na podstawie filmów poznali obszary wchodzące w skład Arktyki oraz warunki panujące na tym terenie. Następnie utrwalali materiał wykonując ćwiczenia z języka polskiego i matematyki. W dalszej fazie realizacji projektu uczniowie zostali podzieleni na zespoły tematyczne, z których każdy realizował inne zagadnienie dotyczące obszarów arktycznych położonych ok. 2900 km od Rusinowa. W ten sposób zgłębiali wiedzę o ludności, klimacie, roślinności, zwierzętach i polskiej stacji badawczej. Efekty swoich poszukiwań zaprezentowali klasie, na obranym na okres edukacji zdalnej komunikatorze, w formie posterów, prezentacji multimedialnych, utworów audiowizualnych składających się z kilku ujęć. Tym samym klasa IIIb wraz z wychowawczynią włączyła się w realizację projektu europejskiego EDU-ARTIC koordynowanego przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przedstawiciele klasy wzięli udział w webinarium „Skąd prąd? Stacja polarna technicznie”, co zostało potwierdzone przez organizatorów wydanym certyfikatem.
 

 Więcej prac po rozwinięciu  

Opisane działanie potwierdza, że edukacja zdalna nie oznacza „nudna”. Zresztą warto podkreślić, że klasa IIIb bardzo sumiennie ją realizuje. Jest to efekt codziennego  kontaktu z prowadzącymi zajęcia. Dzięki temu uczniowie uczą się systematyczności, organizacji pracy i nie odczuwają obciążenia, gdyż zajęcia są przeprowadzane zgodnie z planem, a wykonywane prace na bieżąco oceniane. Tak rodzi się motywacja uczniów, a Ci naprawdę zasługują na pochwałę. Uczestniczą zarówno w zajęciach online i offline. Przez aplikację Zoom dwukrotnie brali udział w zajęciach Muzeum Narodowego w Warszawie, raz na Zamku Królewskim oraz poznali życie pszczół na warsztatach pszczelarskich z pasieki Smakulskich, na których gościli dwa razy.
Klasa IIIb aktywnie uczestniczyła w obchodach świąt narodowych przypadających na okres nauki zdalnej np. Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, realizowała okolicznościowe międzynarodowe  dni proklamowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (Międzynarodowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Pszczół, Międzynarodowy Dzień Kosmosu). Z zapałem i w odpowiedniej atmosferze dzieci uczciły 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Włączyły się z powodzeniem do akcji „Kartka dla medyka” i Światowego Dnia Książki. Na tę okoliczność zostały nawet napisane ciekawe książeczki. Na każdą z wymienionych uroczystości wykonały piękne prace plastyczne i techniczne. Realizowane działania zostały opisane w mediach, które szczególnie były pod wrażeniem obchodów Dnia Ziemi, w czasie którego dzieci nie tylko rysowały kwiaty dla Ziemi, wykonały mydlane rzeźby, ale też sadziły w zrobionych przez siebie doniczkach różne rośliny. Pomysłowość naprawdę godna podziwu.
Ponadto warte uwagi są prace kreatywno – manualne, w ramach których uczniowie klasy IIIb wykonywali np. owady z kamieni, ozdoby wielkanocne z masy solnej, pisanki, kraszanki, kartki świąteczne, pierwsze oznaki wiosny, pełne nadziei żółte krajobrazy, radosne wirusy, nietoperze, ślimaki, zaklinacze deszczu, rakiety, bumerangi.
Podczas Dnia Kosmosu przypomniano wizytę w rusinowskiej szkole pierwszego i jedynego w dotychczasowej historii Polaka, który odbył lot w kosmos – Mirosława Hermaszewskiego. Jest więc w tej edukacji zdalnej nowoczesność (nauczyciele wykorzystują idealne narzędzia, jak Genially, Wordwall, LearningApps), która pięknie odnosi się do tradycji, szacunku, poszanowania kultury.   
25-05-2020
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA