polski angielski niemiecki
Wtorek, 26 maja 2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
OCALIĆ PIĘKNO PRZESZŁOŚCI ...
Karnawał to szczególny okres w wiejskiej tradycji. W nawiązaniu do niej krzesławskie Gospodynie zaprosiły mieszkańców wsi na spotkanie przy ludowej muzyce. Nie obyło się bez degustacji tradycyjnych pyszności. Można było posmakować kapusty z grochem, drożdżowych racuchów i jajecznicy przyrządzonej na pachnącym boczku. Zaledwie kilka dni brakowało do tłustego czwartku, więc nie mogło zabraknąć  pysznych pączków i innych wspaniałości kulinarnych.  Były śpiewy, zabawy i ogniste oberki. Ale były też rozważania o konieczności ochrony resztek zabytków i pamiątek naszego regionu. Kilka z nich pojawiło się w zorganizowanym na tę okoliczność kąciku tradycji.  
    Bądźmy dumni z przeszłości, która przejawia się właśnie w tych drobnych i większych przedmiotach – mówiła szefująca Kołu gospodyni. To od nas zależy, co będą oglądać nasze wnuki, co zobaczą zmęczone cywilizacją i nowoczesnością przyszłe pokolenia. Dodała, że my sami  możemy wiele zmienić i wcale nie musi nas to dużo kosztować. Każde gospodarstwo wiejskie mogłoby otoczyć szczególną opieką choćby jeden drobny przedmiot – relikt przeszłości, nawet jeśli jest to kamienny saganek, żelazko z duszą, lampa naftowa czy żeliwne drzwiczki do pieca chlebowego.
    Wszyscy byli zgodni co do tego, że zadziwia i wzrusza dawne poczucie piękna, drzemiące w ludziach zwykłych, prostych, którzy nie kończyli żadnych akademii sztuk pięknych i nie uczyli się reguł estetyki czy trendów w sztuce. Dawny rzemieślnik w przygotowywanie najprostszych, powszednich przedmiotów, takich jak klamka do drzwi, wiaderko na mleko, korytko dla krowy, czy zasuwka do drewutni wkładał tak wiele uczucia i czasu. I w tym trudzie i uczuciu drążył jakieś piękno, które potem miało stać się pięknem dla innych.
    Czy znajdziemy w sobie taką siłę, by ocalić dawny świat schowany w dużych i małych przedmiotach i pokazać piękno naszej historii i tradycji?
25-02-2020
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA