polski angielski niemiecki
środa, 27 maja 2020 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
"Ojczyzno ma ..." - wieczór poezji i pieśni patriotycznej

Kto ty jesteś?   -   Polak mały.
Jaki znak twój?   -   Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?   -   Między swemi.
W jakim kraju?   -   w polskiej ziemi.
Czem ta ziemia?   -   mą Ojczyzną.
Czem zdobyta?   -   Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?   -   Kocham szczerze.
A w co wierzysz?   -   W Polskę wierzę.
Coś ty dla niej?   -   Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?   -   Oddać życie.

       Takim dialogiem – z wykorzystaniem tekstu znanego wiersza Władysława Bełzy – prowadzonym pomiędzy gospodarzem wieczoru a publicznością, rozpoczęło się uroczyste świętowanie.

     Wiele osób zapragnęło spotkać się w niedzielny wieczór poprzedzający 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości i pochylić nad dziejową doniosłością tego zdarzenia chcąc uczcić godnie pamięć wszystkich znanych i zapomnianych z imienia i nazwiska, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę – własne życie.

      Uczestnictwo w uroczystości to odzew na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które stanowią piękną lekcję polskiej historii. Pieśni te potrafią nas wzruszyć do łez i obudzić szlachetną część naszej natury. Przez pokolenia zagrzewały Polaków do walki, a dziś rozgrzewają w nas miłość do ojczyzny. Są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego musimy je pielęgnować, gdyż są one czasem jedyną mogiłą poległych bezimiennych żołnierzy.

         Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła Pani Jolanta Korycka – nauczyciel muzyki szkoły w Rusinowie a jednocześnie mieszkanka Krzesławic i członkini KGW. Pani Jola uświetniła uroczystość zapraszając nań liczną grupę swoich uczniów pochodzących z przeróżnych miejscowości Gminy Rusinów. Wieczornica miała, więc charakter międzypokoleniowy.

       Uczestnikami wieczoru była również wiejska władza w osobach Sołtysa wsi – Pana Romana Wasilewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Rusinów – Pana Hieronima Sety.

       Młodzież szkolna występująca w pięknych, galowych strojach „przeprowadziła” uczestników przez historyczną drogę naszego narodu ku wolności. Teksty poetyckie przeplatane były patriotycznymi pieśniami, w wykonanie, których włączali się wszyscy. Nie zabrakło momentów wzruszenia i podziwu dla bohaterstwa tych, dzięki którym żyjemy w wolnej, wspaniałej Polsce.

       Już w słowie wstępnym prowadząca Zofia Nawrocka podkreślała, jak pięknym krajem jest nasza Ojczyzna. Wystarczy spojrzeć na cudowną otaczającą nas przyrodę w jesiennej szacie – mówiła. Widok złotych brzóz i pomarańczowo - brunatnych dębów zapiera dech w piersiach. A wśród nich biało – czerwona flaga, która oznacza, że ja, mój sąsiad oraz miliony rodaków nad Wisłą i na całym świecie przynależymy do tego samego „rodu”. Mamy świadomość, że jako osoby, rodziny, społeczności lokalne tworzymy elementy większej całości – narodu polskiego. Spotkanie
z patriotyczną pieśnią jest jest wyrażeniem wdzięczności poległym
, ale również radości ze wspólnego świętowania. Człowiek jest, bowiem tak skonstruowany, że bez wspólnoty żyć nie może.

          Odjazd zaproszonej grupy dzieci i młodzieży wraz z rodzicami nie kończył wieczoru. Przy akompaniamencie muzycznym instrumentu Pani Joli zebrani mieszkańcy zaśpiewali jeszcze wiele pieśni i piosenek. To był piękny wieczór – twierdzili uczestnicy.          

 

18-11-2019
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA