polski angielski niemiecki
Czwartek, 22 października 2020 r. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa


Kontakt

Urząd Gminy Rusinów 
ul. Żeromskiego 4 
26 - 411 Rusinów 

Tel.  (048) 6727022 
       (048) 6727025 
       (048) 6727077 

Fax. (048) 6727022 wew. 26 
e-mail: gmina@rusinow.pl

Godziny otwarcia Urzędu:
pon. - pt. 730 - 1530

Godziny otwarcia kasy Urzędu:
pon. - pt. 730 - 1415

 

 Marian Andrzej Wesołowski
Wójt Gminy Rusinów

 

Wójt przyjmuje interesantów:
poniedziałek 800-1000
czwartek 900 - 1100

 

Przewodniczący Rady Gminy
przyjmuje interesantów:
poniedziałek 1430-1530

Nowa siłownia plenerowa w Bąkowie
Opublikowany: 2020-09-04
Nowa siłownia plenerowa w Bąkowie
W miejscowości Bąków powstała siłownia plenerowa dofinansowana ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020”. Nowa siłownia składa się z trzech podwójnych urządzeń do ćwiczeń fizycznych (w tym: orbitrek, narciarz, wyciąg górny, krzesło, prasa nożna, wahadło), ławki, kosza na śmieci oraz regulaminu korzystania z siłowni plenerowej.
Nowo stworzona przestrzeń aktywności sportowej będzie sprzyjała międzypokoleniowej integracji społecznej. Przedsięwzięcie podniesie również walory estetyczne miejscowości, poprawi jakość życia mieszkańców, urozmaici ofertę sportową, a co najważniejsze zmobilizuje społeczność lokalną do aktywności fizycznej. 

04-09-2020
Nieznamierowice Niegdyś miasto – opowieść subiektywna
Opublikowany: 2020-09-03
Nieznamierowice Niegdyś miasto – opowieść subiektywna
W środę 2 września br. w Urzędzie Gminy w Rusinowie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Rusinów Mariana Andrzeja Wesołowskiego z autorem książki pn. „Nieznamierowice Niegdyś miasto” Panem Andrzejem Zygmuntem Rola-Stężyckim oraz Panem Dariuszem Danilczukiem, na którym autor wręczył Wójtowi książkę z autografem. Na spotkaniu Andrzej Rola – Stężycki zaprezentował swój dorobek artystyczny, zajmująco opowiadając o walorach i ciekawej historii naszego regionu. Kolejna książka pisarza, dziennikarza, genealoga Andrzeja Z. Roli - Stężyckiego, tym razem dotyczyła książki o „niegdyś mieście”, a teraz wsi Nieznamierowice położonej w Gminie Rusinów. Książka znakomicie oddaje urokliwy klimat miejscowości położonej nad rzeką Drzewiczką i jej okolic.
 Nieznamierowice to miejscowość wielce historyczna, bogata kulturowo, emanująca wybujałą i nienaruszoną przyrodą, czysta ekologicznie, spokojna i piękna. To także enklawa autentycznego folkloru, ludowości i nieskażonej muzyki, odrębnej i autentycznej, zlokalizowanej na granicy Mazowsza i Małopolski, a ściślej regionów opoczyńskiego i radomskiego.„Nieznamierowice Niegdyś miasto – to kolejna książka autora o tym fascynującym regionie. Poprzedziły ją: Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej. Różanna 2012, Różanna. Wieś w gminie Odrzywół. Różanna 2013, Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza. Różanna 2015 i Odrzywół. Gród Dobrogosta. Różanna 2018. Trzy ostatnie tworzą tzw. Odrzywolską trylogię. Nieznamierowice rozpoczynają - być może - kolejny cykl lokalnych opracowań. I oby … jako że są interesujące są Rusinów, Przystałowice Małe, czy jakieże historyczne Zychorzyn.”
 Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki – (ur. 1945 r.) – wywodzący się z Grójca publicysta, dziennikarz, historyk i geolog o ugruntowanym dorobku. Człowiek Związku Literatów na Mazowszu, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i rosyjskiego Towarzystwa Genealogicznego. Współpracownik wielu instytucji naukowych, regionalista specjalizujący się głównie w dziejach Mazowsza Południowego. Autor 25 książek, ponad 100 monografii genealogicznych I 400 obszernych artykułów z zakresu historii Polski, regionu, genealogii i krajoznawstwa oraz wielu referatów naukowych z dziejów ziemiaństwa mazowieckiego, publikowanych w „Zeszytach Zambrowskich”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” i wydawnictwach naukowych Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Laureat „Złotego Pióra – 2018” Związku Literatów na Mazowszu za książkę „Odrzywół. Gród Dobrogosta”.
03-09-2020
Na dofinansowanie KGW zostało ponad 11 mln zł
Opublikowany: 2020-09-02
Na dofinansowanie KGW zostało ponad 11 mln zł
Tylko do końca września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność. W tym roku na wsparcie tych organizacji przewidziano 40 mln zł.
Do końca sierpnia złożyły one wnioski o przyznanie pomocy na kwotę blisko 29 mln zł. Oznacza to, że nadal są dostępne środki, o które mogą aplikować KGW. Nie warto zwlekać.

                                                                                Więcej informacji po rozwinięciu  

02-09-2020
Przekaż gospodarstwo i weź premię z PROW
Opublikowany: 2020-09-01
Przekaż gospodarstwo i weź premię z PROW
Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może od 30 września br. ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW 2014-2020. 
Wnioski w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” można składać do 29 października 2020 r. w biurach powiatowych Agencji.

                                                                                   Więcej informacji po rozwinięciu 

01-09-2020
Dożynki Parafialne w Rusinowie i Nieznamierowicach
Opublikowany: 2020-09-01
Dożynki Parafialne w Rusinowie i Nieznamierowicach
W niedzielę 30 sierpnia br. w kościołach parafialnych pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Rusinowie oraz pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nieznamierowicach odbyły się dożynki parafialne. W czasie uroczystych Mszy św. rolnicy składali dziękczynienie Bogu za tegoroczne plony.
Dożynki to święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy i działkowców, którzy tego dnia proszą Boga o błogosławieństwo dla swojej pracy. Ponadto Niedziela Dożynkowa stała się parafialnym Świętem Chleba, który dla wierzących jest nie tylko owocem pracy ludzkiej, ale przede wszystkim dziełem łaski bożej.
01-09-2020
Kto musi wziąć udział w spisie rolnym?
Opublikowany: 2020-08-31
Kto musi wziąć udział w spisie rolnym?
Jeśli otrzymaliśmy list Prezesa GUS z zaproszeniem do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020, nie wyrzucajmy go. Od 1 września powinniśmy niezwłocznie przystąpić do spisu, korzystając z obowiązkowej metody samospisu internetowego.

31-08-2020
INWENTARYZACJA ŹRÓDEŁ CIEPŁA
Opublikowany: 2020-08-28

 

Szanowni Państwo!
Informujemy, iż na terenie Gminy Rusinów w dniach od 01.09.2020 r. do 31.10.2020 r. przeprowadzona zostanie kompleksowa inwentaryzacja źródeł ciepła.
Inwentaryzację prowadzić będzie Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja, a pracownicy ww. firmy posiadać będą identyfikatory oraz stosowne upoważnienia.
Ankietę można wypełnić także:
-  samodzielnie, pobierając ankietę u sołtysa,
- samodzielnie, pobierając ankietę ze strony http://rusinow.pl/ oraz przesyłając na adres email: biuro@eko-precyzja.eu
-  poprzez formularz internetowy na stronie: http://www.eko-precyzja.eu/ankieta.php#read
-  telefonicznie pod numerem: 694 025 853
Zadanie realizowane jest przez Urząd Gminy Rusinów przy dofinansowaniu Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020.  
Celem realizacji zadania jest polepszenie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę jakości powietrza, a także wsparcie gmin w realizacji działań wynikających z przepisów prawa miejscowego, np. programu ochrony powietrza, planu działań krótkoterminowych, uchwały antysmogowej.
28-08-2020
Maszty z biało – czerwoną w całej Polsce
Opublikowany: 2020-08-27
Maszty z biało – czerwoną w całej Polsce
Z okazji setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Cyfryzacji ogłosiła akcję „Pod Biało-Czerwoną”. Gminy, w których mieszkańcy zbiorą odpowiednią liczbę podpisów online na stronie gov.pl/bialoczerwona, otrzymają dotację na zakup masztów i flag oraz ich instalację.
 
Gmina Rusinów musi zebrać przynajmniej 100 podpisów. Wójt Gminy Rusinów Marian Andrzej Wesołowski zwraca się z prośbą do mieszkańców o oddanie głosu poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu Gminy Rusinów.
W tym celu należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/bialoczerwona, następnie kliknąć „DOŁĄCZ”, następnie „ODDAJ GŁOS POPARCIA” wypełnić ankietę i „WYŚLIJ”. 
Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców Gminy Rusinów, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.   
27-08-2020
Rolniku, przygotuj się do spisu!
Opublikowany: 2020-08-27
Rolniku, przygotuj się do spisu!

Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego.

03-08-2020
Chcesz zapytać o spis rolny? Zadzwoń!
Opublikowany: 2020-08-27
Chcesz zapytać o spis rolny? Zadzwoń!
Od 17 sierpnia pod numerem 22 279 99 99 będzie działać specjalna infolinia Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

W sierpniu uruchomiony zostanie nowy kanał infolinii statystycznej (nr 1) poświęcony informacjom o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości komunikacji wszystkich mieszkańców zainteresowanych informacjami o terminach, metodach spisowych i zakresie pytań formularza spisowego.

24-08-2020
Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!
Opublikowany: 2020-08-27
Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!
Po zakończeniu żniw rolnicy z całej Polski będą mieli jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek do wypełnienia. Chodzi o Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada br. Nie trzeba czekać na wizytę rachmistrza – warto spisać się samemu przez Internet lub umówić się na spis
telefoniczny.

 Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. To najważniejsze badanie polskiego rolnictwa – jego ostatnia edycja odbyła się 10 lat temu. Przygotowania do spisu trwają w całym kraju, również w naszej gminie. 

Więcej prac po rozwinięciu 

06-08-2020
Powszechny Spis Rolny 2020 - jakie będą pytania?
Opublikowany: 2020-08-27
Powszechny Spis Rolny 2020 - jakie będą pytania?
Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem pozwalającym dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest w najlepszym interesie samych rolników.

17-08-2020
 « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »  Last ›
 • ...........................................................

 • ...........................................................

 • ............................................................

 • ............................................................

 • ...........................................................

 • ...........................................................

 • ............................................................

 • ............................................................

 • ...........................................................

 • ...........................................................

 • ...........................................................

Październik 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Statystyki
Odwiedzin dzisiaj: 285
Odwiedzin w sumie: 753865

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA